Slide background
Slide background

Domácí šampionát v ROB

Trochu netradičně, a sice už v druhé polovině srpna, se letos konalo mistrovství Evropy v rádiovém orientačním běhu. Centrem jubilejního 20. ročníku se ve dnech 17.-23. srpna staly Mariánské Lázně. Během pěti dnů proběhly čtyři mistrovské závody, přičemž dva se konaly v terénech u Tachova a dva poblíž Mariánských Lázní.
Češi potvrdili svoji pověst zkušených pořadatelů a tak se účastníci mohli těšit jak z kvalitních tratí, tak z dobré organizace. Českou republiku reprezentovalo pět pardubických závodníků, kteří měli zároveň zastoupení v nejmladší i nejstarší kategorii. Prvním závodem byl foxoring, kterého se zúčastnili pouze tři pardubičtí, ale nikdo z nich na medaili nedosáhl. To však hned druhý den napravili, když Martin Šimáček nenašel přemožitele v kategorii juniorů a doběhl si pro evropský titul ve sprintu. Stříbro získaly shodně Alžběta Léharová v kategorii žen a Jitka Šimáčková v kategorii nejmladších veteránek. Pro Ondřeje Šimáčka byl tento šampionát premiérou v kategorii mužů, to však nijak neovlivnilo jeho výkon a na klasické trati v pásmu 144MHz se s náskokem více než pěti minut stal mistrem Evropy. Zlato získala také Jitka Šimáčková, která však tento den běžela závod v pásmu 3,5MHz. Sbírku pardubických medailí doplnili stříbrem Alžběta Léharová a bronzem Martin Šimáček (oba 144MHz). Druhá klasika se konala po dni volna a tak měli závodníci dost času načerpat nové síly. Závod byl pro pardubické závodníky méně úspěšný než ten předešlý. Na stupně vítězů vystoupal Martin Šimáček, který si doběhl pro třetí místo v pásmu 3,5 MHz. Ve stejném závodě obsadili v hlavních kategoriích shodně čtvrté místo Ondřej Šimáček a Alžběta Léharová.
Česká republika s počtem 64 medailí zvítězila v celkovém hodnocení národů s náskokem 13 medailí před druhým Ruskem a třetí Ukrajinou. Příští rok se bude konat mistrovství světa, hostit jej bude bulharská Varna.

Velkým příslibem skvělých výsledků pardubických běžců do budoucna je Jakub Křen, který na červnovém mistrovství Evropy žáků a dorostenců v Polsku vybojoval bronzovou medaili ve sprintu. Příští rok ho čeká evropský šampionát dorostenců v Norsku.

Podporují nás

Městský obvod Pardubice II