Slide background

Mistrovství světa v ROB

Mistrovství světa žáků a dorostenců

sprint 85Poslední červnový víkend se v maďarském Városlödu konalo mistrovství světa žáků a dorostenců v radiovém orientačním běhu. Svou účast si v kategorii starších žáků na tomto šampionátu vyběhl i Šébastián.

Mistrovství začalo závodem v pásmu 144 MHz. Závodní prostor byl poměrně členitý, relativně dobře průběžný, místy s bukovým podrostem, který se hůře probíhal. V lese se pak ukázalo, kdo jak natrénoval a jaké měl i štěstíčko. Šéba v tomto závodě doběhl na 12. místě a svým výkonem přispěl ke stříbrné medaili družstev. Druhý závodní den se běžel sprint, kde byl Šéba pátý. ...

IMG 1550sprint 82IMG 3340IMG 3349Třetím a posledním závodem byla klasika v pásmu 3,5 MHz. Oproti prvnímu závodu byl les daleko lépe průběžný. Česká výprava ukázala, že toto pásmo umíme běhat, o čemž svědčí tři zlaté medaile ve čtyřech kategoriích. Šebastián doběhl osmý a v týmech to opět vzšlo na stříbro.

Celková bilance české výpravy je tedy 9 zlatých, 6 stříbrných a 7 bronzových v individuálních závodech.

Místrovství světa juniorů, seniorů a veteránů

Po 19 letech hostila Česká Republika největší akci rádiového orientačního běhu - Mistrovství světa. Světový šampionát se uskutečnil v Jizerských horách s centrem v Liberci. Akce se zúčastnilo 328 závodníků z 28 zemí světa. Po covidových letech se konečně jednalo o návrat světového ROB, tak jak jej známe z dřívějška. Pardubický oddíl byl u toho, a to hned ve třech zcela odlišných rolích. Někteří členové oddílu (Martina – vedoucí cíle, Martin- vedoucí výčepu v cíli a Míra – zodpovědná obsluha vysílače na trati) se na celý týden stali nedílnou součástí organizačního týmu, pět dalších se utkalo velmi úspěšně o cenné kovy a další šlenové vytrvale fandili svým sportovním kolegům po celou dobu šampionátu. Bohužel počasí nepřálo ani jednomu táboru a tři závody ze čtyř se běžely v dešti a mlze. Při letošním slunném létě to byla opravdu smůla.

V juniorských kategoriích nás reprezentoval Jakub Klec a Johana Klecová, v seniorech Ondřej Šimáček a Alžběta Hladíková. Ve veteránech pak bojovala o medaile Jitka Šimáčková. Závodníky čekaly čtyři závody v náročných kamenitých a kopcovitých terénech Jizerských hor.

Hned v prvním závodě to pardubickým borcům cinklo. V drsném kamenitém a kopcovitém terénu nedaleko Bedřichova se nejvíc zadařilo Johče a Ondrovi. Oba si doběhli pro druhé místo. Jakub doběhl v juniorech třetí a Jitka čtvrtá.

Druhý závod byl sprint. V této mladé disciplíně patří Češi mezi špičku, a to také svými výkony dokázali. Ondřej si opět doběhl pro stříbrnou medaili. O pouhé dvě vteřiny ho překonal jeho týmový kolega Jakub Šrom a třetí byl také český reprezentant Karel Fučík. Takže krásná česká bedna. Také v juniorkách překonala česká závodnice Markéta Tollarová Johču o pouhých 11 sekund a do Pardubic putovalo další stříbro. Stejné umístění zopakovaly ve svých kategoriích i Alžběta Hladíková a Jitka Šimáčková. Kuba byl pátý.

Ve třetím závodě na klasické trati byli Ondra a Jitka opět druzí, Bětka osmá a Kuba devátý.

Poslední byl foxoring. To už se počasí konečně umoudřilo a jak pro běžce, tak pro organizátory vysvitlo i slunce. Foxoring se běžel v okolí rozhledny Bramberk opět v kamenitém drsném terénu. Trať nebyla jednoduchá a nabízela několik variant postupu. Takže nebylo jednoduché hned na začátku zvolit tu nejlepší a nejrychlejší. Jitka doběhla druhá, Ondra a Kuba přidali krásná pátá místa a Johy byla osmá.

Česká reprezentace potvrdila svou dominanci v tomto sportu a stala se nejúspěšnější zemí tohoto šampionátu. Ačkoliv pardubickým závodníkům necinklo v individuálním závodě zlato, byli velmi blízko a jejich celková bilance je skvvělá. Moc a moc gratulujeme.

autor článku: Jitka